• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Anketa

Da li bi navijaci mogli postati vlasnici kluba?

Da, rado bih osobno dao doprinos
5 (27.8%)
Ne, to nije realno
13 (72.2%)

Ukupno Glasova: 14

Glasanje završeno: Travanj 24, 2011, 20:55:02

Autor Tema: Financijske neprilike i kako ih rijesiti  (Prikazano: 2315 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ArmadaCalifornia

• Pionir
Financijske neprilike i kako ih rijesiti
« u: Travanj 24, 2011, 20:55:02 »
  • 0
  • 0
  • Pozdrav svima. Ovo je jedan od mojih prvih postova.
    Zivim daleko od voljenog grada i pratim Rijeku preko interneta. Kada se probudim u subotu/nedjelju, jedan od prvih stvari je vidjeti kako je Rijeka prosla u HNL, to mi je weekend-ritual zajedno sa jutarnjom kavom i keksima... Osjecam se blize rodnom gradu i svom djetinjstvu/mladosti tamo. Zivio sam u puno mijesta, u Europi i Americi, i pokusao navijati za druge klubove, ali nije to-to... Jednom navijac Rijeke - uvijek navijac Rijeke... Bez obzira kako nisko pali... Rijeka forever!
    Kao djecak sam uvijek isao na Kantridu, gledati utakmice u 70 tim/ 80 tim godinama, tada se igrao dobar nogomet, ...a onda me je zivot odnieo daleko i... Spremam se mozda ove jeseni opet doci na Kantridu, ako b.g da...

Nazalost, cini mi se da je u zadnje vrijeme je nasa Rijeka pala na prilicno niske grane. i jedan od glavnih razloga (mozda najglavniji) je nedostatak financijskih sredstava... Kako to rijesiti?
    To je problem kojeg imaju i mnogo veci klubovi od naseg, ne mogu se sjetiti ni jednog kluba koji je ekonomski u plusu (vid npr. clanak na Engleskom  http://espn.go.com/sports/soccer/news/_ ... ing-itself ). Kupnja nogometnog kluba (pogotovo jednog "malog" kao HNK Rijeka) nije zanimljiva jednom "investitoru" koji, ako ulaze 1 Euro zeli ostvariti dobit od 2.
    Kompletno "Dotiranje" od strane opcine ili drzave nije realisticka opcija o ovim vremenima kada cesto nema novaca cak ni za osnovne usluge.

U takvoj situaciji izgleda da su jedine mogucnosti:
    1 - Imati bogatog "mecenu" kojemu je klub skupa igracka...
    2 - Sponzor
    2 - Klub kompletnom ili parcijalnom u vlasnistvu navijaca (Kao npr. Barcelona)

Cini mi se da opcija 1 za Rijeku nije realna (barem za sada, ali ako se jednog dana obogatim 8) ...
    Opcija 2 je mogucnost, ali s obzirom na trenutno stanje Rijecke privrede (bio sam tamo u sijecnju i cini mi se prilicno ose / border-line katastrofalno), isto tako nije kompletno rjesenje.
    Ovdje bih htjeo istraziti koliko je realna opcija 3. Barca ima 142 tisuca clanova ("socio") od kojih svaki placa minimum od ~200 Eura godisnje, mnogi puno vise od toga. Da li bi Rijeka mogla skupiti 5 tisuca clanova, od kojih bi svatko pridonio u prosjeku npr. 100 Eura godisnje? Znam da to nije dovoljno da se sve pokrije, ali bi bila dobra inekcija koja bi pokrpala odredjene rupe. Je li to realno, kakvo je vase misljenje?
    NK Rijeka, koliko god nas cesto ljuti i cak dovodi do ocaja, ipak je sastavni dio naseg grada, sjedinjuje nase gradjane u Rijeci i svijetu, stvara zajednicu, pridonosi ponosu grada.
    Utakmica nije samo isprazno "guranje lopte"...  to je mali ritual kada se provodi vrijeme sa prijateljima i vrsnjacima, drustveni dogadjaj (barem bi to tako trebalo biti) itd. Ako tim ide u drugu ligu, nekako i grad postaje drugoligaski... Isto tako, kada se radi sa juniorima/kadetima daje se prilika mladima da se bave sportom itd... Mislim da su bi to mogle biti hvale vrijedne stvari za koje bi mnogo ljudi moglo dati svoj mali doprinos, ili sam mozda naivan?
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od ArmadaCalifornia »

Offline Pesekan

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #1 u: Travanj 24, 2011, 22:26:38 »
  • 0
  • 0
  • Mislim da si naivan. :D

Bilo bi lijepo da ta "opcija br. 3" zaživi, ali realno ja prvi ne bih dao 100€. Ne prije nego steknem povjerenje u upravu, i da će se s tom lovom počet donosit prave i pametne odluke za dobrobit kluba. Kada bih stekao povjerenje u upravu, 100€ godišnje za članarinu i pravo glasa platio bih bez razmišljanja.

Tako da za sad ne glasam za niti jednu opciju. Prva mi se ne sviđa, a druga još nije dovoljno zrela da ju shvatim ozbiljno. 8)
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Pesekan »
    Leon Benko: "Onaj ko veli da ne pije nije normalan!"

Orlando Rivetti: "Igor Tudor je nudist u sjemeništu."

Offline bosanac266

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #2 u: Travanj 25, 2011, 01:55:39 »
  • 0
  • 0
  • opcija 3 je nerealna, nije problem u 100-200€  nego u tome što se nebi skupilo ni 1000 ljudi za to, a kamoli 5000, toliko ih bude na stadionu kada se igra s ajdukom i kada pola njih navija za hajduk.

Jedini mogući način je da si nađemo mecenu, bio to arap, rus, ili neki drugi nogometni klub za kojeg bi rijeka bila dobar klub za neke igrače koji nisu u prvom planu, npr, udinese kojem smo tu na sat vožnje imao bi klub koji je u prvoj ligi i tu bi mogao slat igrače koji im nisu u prvom planu, a žele ih imati na oku, ali za to treba imati kamp i opet dolazimo do najvećeg problema koji rijeku muči već otkako postoji.
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od bosanac266 »

Offline nnepall

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #3 u: Travanj 27, 2011, 13:53:12 »
  • 0
  • 0
  • Sudeci prema interesu kako su to tovari napravili.. cini mi se kako bi tesko skupili neku ozbiljnu brojku kada oni sa 10x vecim brojem navijaca nisu u stanju tako nesto napraviti.. tesko je ocekivati neku masovnost vezano uz Rijeku.

Svi prizeljkuju nekog Abramovica koji ce sve to kupiti, ulagati i boriti se za tutule, a zapravo zaboravljaju da smo mi HNL gdje je razvoj nogometa dugorocno onemogucen..

Ipak, kod nas je dovoljno da budes stabilan, solidnih redovnih placa, normalnih uvijeta za treniranje, 1-2 extra igraca i ti su medju prvih 3 zacementiran.. Dakle, trebaju se vratiti vremena kada smo imali budzet od 20-30mil kn i Rijeka bi realno napredovala do mogucnosti da uzima svakih par godina kup, ali i da se svake godine bori za prvaka.. Takav scenarij smo sa Jezicem vec imali, imali smo slicno i 78/79 sa Spanjolom..

Pogledajmo samo tko je ispred nas? - Cibalia, Split, Karlovac.. sve te ekipe nemaju zajedno navijaca ni da Krimeju napune.. Sponzori? Split ima Skladgradnju i Basler osiguranje.. Karlovac ima Karlovacko i HS Product (oruzje), a Cibalia ima HPB i Croatia osiguranje.. Razlike nisu neke radikalne, sve je to tu negdje.

Rijeka se hvali da je drugi gospodarski grad u RH.. ali to se nigdje i ni po cemu ne vidi.. Kada smo imali raspravu o predsjednicima i buducnosti kluba, mnogi su se zapitali di su ti navijaci Rijeke? Sta ni jedan se nije obogatio u ovih 65 godina? Ili sta ni jedan nema interes uloziti u klub ili barem pripomoci sada kada je kriza?

Osim ocitog manjka novca, ja bi odgovor potrazio i u vremenskom jazu. Cast starijim generacijama, ali prije kraja 70-ih mislim da gotovo nitko Rijeku nije smatrao ozbiljno, a i danas je cesto tako. Znam da nije korektno, ali mislim da tek nasa generacija, rodjena 70-ih i 80-ih je prava fanovska.. spremna na neko zrtvovanje za klub, organizaciju, neke akcije.. iako znamo da je sve prakticki besmisleno.

Dakle, ja bi rekao da ima investitora, samo oni smatraju Rijeku preneozbiljnom.

Mozemo se mi izvlaciti i da politika igra veliku ulogu (sto je cinjenica), da nas suci ne maze, da nemamo predstavnike u hns-u, da smo uvijek u drugom planu, da nas sustavno kradu.. itd. itd... Medjutim, mentalitet nam je isto zesce sjeban. A mentalitet je takav da poraz prihvacamo kao nuznost, a pobjedu kao privremeni izuzetak.. Umjesto da nam npr. poraz bude opomena, a pobjeda tek nagrada za ostvareni rad..

Za sve to treba vremena. Steta sto ce proci jos puno godina dok netko Rijeku ne stavi na noge i dok ne pokrene jedan brend plan.. dok se netko ne ulovi financijskog izazova.. kada cemo imati konacno priliku dokazati da nismo luzerski klub. Nazalost, od nostalgije za nekim bivsim vremenima nema puno koristi. Zivimo u nemoralnom kapitalizmu, ili imas pare ili si gotov. Drzave koja ti treba pomoci - nema.
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od nnepall »

[size=75]Kad Rijeka krene sa bijelog centra, tad sa tribina zaori pjesma..[/i][/size]