• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Autor Tema: HR u EU,Rijeka i....  (Prikazano: 2420 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kanalja5

• Morčić
  • **
HR u EU,Rijeka i....
« u: Svibanj 31, 2013, 12:22:52 »
  • 0
  • 0
  • Imam jedno pitanje za riječane....kako gledate vi na problematiko italjanskih ezula i njihovog vračanja u naše kraje(ex YU),vračanja imovina i ostale problematike oko toga...želijo bi koje informacije iz vaše perspektive,pa ako je moguće bez nekih ekstremnih izpada... :-#
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Guest »

Offline bottom

• Junior
      • http://www.otombottom.co.cc
    Re: HR u EU,Rijeka i....
    « Odgovori #1 u: Lipanj 01, 2013, 11:45:32 »
  • 0
  • 0
  • negdje oko 2000 se počelo sa "denacionalizacijom" u HR.
    Pošto je ta imovina nacionalizirana 50ih godina prošlog stoljeća, bilo je vrijeme da se i vrati pravim vlasnicima. Problem je što većina potomaka tih ljudi niti ne zna da imaju "pravo" na neku kuću, stan ili zemlju. Nisu samo talijanski ezuli u pitanju, ima puno židova, nijemaca, austrijanaca... Tu i tamo se jave pravni problemi jer se netko nekada SLUŽBENO odrekao svoje imovine, a danas nasljednici traže "svoje". komplicirano.

Osobno sam za to da se vrati, ali da ima i muljanja - ima.
    Cilj u sezoni 2012/2013 je biti peti ili eventualno šesti na tablici. (D. Mišković)

Offline Vado mangnar

• Forza Fiume
    « Odgovori #2 u: Lipanj 01, 2013, 12:59:50 »
  • 0
  • 0
  • Imaš dvije vrste esula: optante i one koji su bježali preko grane. Optanti su optirali, dakle izabrali Italiju umjesto Juge i otišli živjeti preko grane. Oni koji su otišli su time i formalno, dakle svojim potpisom, odustali od traženja bilo kakve nadokande.
    Sve se to još dodatno sredilo osimskim ugovorom iz '75 pomoću kojeg je Italija odustala od svih teritorijalnih potraživanja i/ili potraživanja u vidu nacionalizirane imovine.
    K tome esuli kad su došli preko grane su se jako loše proveli - velika većina, pogotovo oni manje imućni i snalažljivi, je išla živjeti u raznorazne naeobine ala Pehlin u okolici velikih gradova. Zato i danas kod velikog broja njih vlada nezadovoljstvo što su s jedne strane otišli iz rodnog grada i izgubili sve što su imali i s druge strane nezadovoljstvo jer ih je Italija loše primila. Naravno u njihvoim očima da su glavni krvici za to Tito, talijanska nesposobna posljeratna vlada, komunisti, maledetti slavi i sl.

Summa summarum, mislim da danas velika većina esula nema prava tražiti ikakav povrat imovine. Možda se nađe poneki židov koji je u vrtlogu rata bio protjeran i njegova imovina konficirana, ali taj je onda morao postati državljanin neke druge države a ne Italije.

Hope this helps! ;)

Offline kanalja5

• Morčić
    • **
    « Odgovori #3 u: Lipanj 02, 2013, 10:38:04 »
  • 0
  • 0
  • hvala za rep.... malo sam potipao situaciju....

Offline jani

• Veteran
    « Odgovori #4 u: Lipanj 02, 2013, 21:43:08 »
  • 0
  • 0
  • A uglavnom ti je Vado lijepo odgovorio.

Ja bih samo dodao, da je problem "denacionalizacije" po meni još malo moralno složeniji. Lako je gledati zadnju nacionalizaciju, ali uvijek ostaje pitanje kako je i onaj prethodni "vlasnik" došao do svojeg vlasništva. Koji puta je i to upitnog morala.
    Isto kao što su i iznosi ratnih odšteta smiješni iznosi... (npr. Njemačka je višestruko nize iznose ratnih odšteta platila od vrijednosti pokradenog zlata, umjetnina,... o šteti niti neću pričati)

Apsolutne pravde nikad nije bilo i nikad je neće biti.

Offline kanalja5

• Morčić
    • **
    « Odgovori #5 u: Lipanj 28, 2013, 02:18:33 »
  • 0
  • 0
  • Evo,kad več vidim ,da tolerancija nije u pitanju, bi vam dao jednu sugestiju oko EU-ja.Molim vas ,da nikad(ali baš nikad) ne menjajte Kunu za Euro....jer tada vam neće biti spasa...ako je sad teška situacija,onda bit će tad nepodnošljiva...

Offline bottom

• Junior
      • http://www.otombottom.co.cc
    « Odgovori #6 u: Lipanj 28, 2013, 09:16:42 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "kanalja5"
    Evo,kad več vidim ,da tolerancija nije u pitanju, bi vam dao jednu sugestiju oko EU-ja.Molim vas ,da nikad(ali baš nikad) ne menjajte Kunu za Euro....jer tada vam neće biti spasa...ako je sad teška situacija,onda bit će tad nepodnošljiva...
    ne brini, naši političari su već dogovorili i to. Kao da će se pitati raju što misli o tome.
    Cilj u sezoni 2012/2013 je biti peti ili eventualno šesti na tablici. (D. Mišković)