• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Autor Tema: 5. kolo HNL-a, Rijeka - Hajduk, srijeda 10.02., 18:05  (Prikazano: 3917 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vado mangnar

• Forza Fiume
Odg: 5. kolo HNL-a, Rijeka - Hajduk, srijeda 10.02., 18:05
« Odgovori #60 u: Veljača 11, 2021, 10:46:41 »
  • Da sa i ja pridružim "kritičarima letvice". Kao što smo već nekoliko puta govoriti - postaviti nelegitimne ciljeve ovoj momčadi je suludo. To je mlada momčad, sklona oscilacijama i nedovoljno ekipirana. Itekako nedostaje netko tko će trpat sve prilike koje složimo i to je to. Dovoljno se sjetiti Andrijaševića u posljednje tri-četiri utakmice. Udarcima glavom je promašio barem 7-8 puta. I pogodio kada nije trebao. Van golgeterske forme je i to je očigledno. Sve su rekli i Snješko i d.
    Nikako nisam zadovoljan jučerašnjim i ostalim rezultatima u pravenstvu, ali sada dizat neku hajku na Rožmana je suludo.
    Znamo da dobro igramo protiv jačih, znamo da loše igramo protiv slabijih, znamo da nam je roster nepotpun i znamo da igramo svaka tri dana. Vjerujem da će nakom reprezentativne pauze krenuti na bolje jer će se odmoriti, a i valjda će Drmić rješiti taj golgeterski post.

Anyway... poraz boli, manjak bodova boli, ali ajmo biti malo realniji.

Offline d

• Forza Fiume
      • http://samorijeka.com
    « Odgovori #61 u: Veljača 11, 2021, 11:05:01 »
  • Koje roza naočale, u pičku materinu.  ;D

A što sam to tako nerealno rekao?

Offline SandroB

• Veteran
    « Odgovori #62 u: Veljača 11, 2021, 11:26:06 »
  • Da sa i ja pridružim "kritičarima letvice". Kao što smo već nekoliko puta govoriti - postaviti nelegitimne ciljeve ovoj momčadi je suludo. To je mlada momčad, sklona oscilacijama i nedovoljno ekipirana. Itekako nedostaje netko tko će trpat sve prilike koje složimo i to je to. Dovoljno se sjetiti Andrijaševića u posljednje tri-četiri utakmice. Udarcima glavom je promašio barem 7-8 puta. I pogodio kada nije trebao. Van golgeterske forme je i to je očigledno. Sve su rekli i Snješko i d.
    Nikako nisam zadovoljan jučerašnjim i ostalim rezultatima u pravenstvu, ali sada dizat neku hajku na Rožmana je suludo.
    Znamo da dobro igramo protiv jačih, znamo da loše igramo protiv slabijih, znamo da nam je roster nepotpun i znamo da igramo svaka tri dana. Vjerujem da će nakom reprezentativne pauze krenuti na bolje jer će se odmoriti, a i valjda će Drmić rješiti taj golgeterski post.

Anyway... poraz boli, manjak bodova boli, ali ajmo biti malo realniji.

Vado... znamo se, barem preko foruma "sto godina" i ne bih volio nikoga vrijeđati. Razumijemo se u mnogočemu, vidim da sam i "d" malo iritirao s mojim izljevima bijesa, ali razumijem i njega, barem donekle.

Međutim... sorry, ovo što si napisao "nelegitiman cilj" je promašaj veći od našeg Sterlinga. Ne postoji nelegitiman cilj, osim ako misliš nekoga doslovno ubiti da bi došao do cilja. Sve je "legitimno", legitimno je i meni pucati na Oscara ili Grammyja, ali druga je stvar što ću ispasti moron kad to ispalim.

A ako je tebi i ekipi s kojom vrtiš roza oćale u krug "nelegitimno" pucati na vrh HNL-a, ili se pomiriti da se mi "ne možemo mjeriti s Osijekom", onda meni nije mjesto na tribinama. Nemam što tražiti, nemam što očekivati, moram prihvatiti svaku sliku nemoći ekipe koja je u stanju puno više, moram pušiti kao što oni svaku drugu utakmicu puše i onda je to - to. Ako mi je suđeno gledati samo "predstavu" i zapljeskati na kraju utakmice, možda mi je pametnije kupiti pretplatu za HNK, ali Ivana pl. Zajca. Zdravije je. Nitko mi neće dizati tlak, uživat ću na svakoj predstavi i zapljeskati od srca svima, domaćim i gostujućim glumcima/izvođačima. Nema nikakvih dilema, nema ni rasprave među publikom.
    29.08.2013., proud to be there

Offline d

• Forza Fiume
    « Odgovori #63 u: Veljača 11, 2021, 11:57:38 »
  • Citat:
    - Daj Bože da i mi u finišu sezone, uz odgođeni Superkup, igramo i za Kup i za naslov, ali znate kakvi smo mi u Rijeci... Cilj je biti u vrhu, ako se ukaže šansa za trofej sve dajemo da ga osvojimo, ali nema ni drame, ni euforije. Tako smo radili i prošle sezone pa na kraju osvojili Kup, tako se ovdje radi godinama i Rijeka je u Europi, trofejna i u vrhu hrvatskog nogometa. - Simon Rožman

Citat:
    Želimo gledati prema prvom mjestu, prema vrhu ljestvice i razmišljati kako da skupimo što više bodova. Naš je plan i želja nakon ovih zaostalih utakmica primaknuti se barem na četiri boda od Dinama – kaže Lončar.

Što bi još htjeli, da kažu cilj je naslov i ako ga ne ispunimo je sezona neuspješna? Pa nije li se upravo nakon pobjede protiv Dinama počelo pričat o naslovu pa je odmah došlo prizemljenja u Varaždinu? Možda baš zbog toga, jer su igrači umislili da su ne znam kakvo čudo i ušli opušteno u utakmicu.

Ta priča o ciljevima mi je takva šuplja i promašena floskula kao malo što zadnjih godina. Ne možemo si s najmlađom momčadi lige i 3-4x manjim budžetom od Dinama postavit cilj osvajanja naslova. Samorazumljivo je da ako se ukaže prilika da će svi napravit sve što mogu da se to ostvari, ali to se gradi utakmicama i pobjedama, a ne najavama po novinama. Svi smo zazivali više prilika mladima, sada to i imamo i stvarno su većinom dobri, ali baš zato im treba podrška i kad nesretno zaredaju par loših rezultata, a ne priče o tome je li netko trebao ovo ili ono najaviti.

Početkom ove sezone je vladala teška negativa i svi smo bili uvjereni da je ovo najlošija Rijeka od privatizacije, pa se onda desila Europa gdje se ekipa digla i pokazalo se da ipak nismo tako loši. Ali nismo ni preko noći postali favoriti za osvajanje naslova ni iskusni rutineri.

Offline TIR

• Administrator
    • Forza Fiume
    « Odgovori #64 u: Veljača 11, 2021, 12:00:57 »
  • Zna se već pola godine da će raspored biti jako zgusnut na proljeće. Mi čitavu jesen uigravamo i fantastično odrađujemo jače utakmice gdje imamo spremnu taktiku, to je bio vrhunski odrađen posao bez zamjerke.

Ali sve slabije utakmice, naglasak na SVE, rješavamo penalima, prekidima, ili na individualnu kvalitetu Franka, ponekad Murića. Nemamo nikakvu ideju igre na postavljenu obranu i sada smo došli do ritma srijeda-subota. U tom ritmu nema treninga, potvrdio je to Capan neki dan u SN uostalom:

Citat:
    Točno je da nama igračima takav ritam, kad nema treninga nego samo utakmice i regeneracija, najviše odgovara.

Znači nemaju kada više uigravati ili testirati nešto novo, jer imaju dan odmora, put i novu utakmicu i tako u krug. Dakle ciljano se promašilo u pripremi ne utakmice već sezone i potpuno su se ignorirale utakmice u kojima će se protivnik povući. Sada nam to dolazi na naplatu, gdje je dovoljno promašiti jedan zicer, a s druge strane kroz našu šuplju obranu se provuče svatko. Ove sezone smo odigrali 28 utakmica (18 HNL + 2 Kup + 2 pretkola EL + 6 grupa EL), gol nam nisu zabili Dinamo, Lokomotiva, Dilj, Slaven, Kopenhagen i Kolos. Obzirom da smo EL utakmice igrali defanzivno tj kao outsideri, isto kao u Maksimiru, mi smo na 3/25 utakmica gdje nismo dobili gol, od toga je jedna Kup utakmica protiv trećeligaša. Svi drugi nam na ovaj ili onaj način zabiju bar jedan. Netko sa starijim statistikama može potvrditi, ali ovo je meni na prvu najslabiji defanzivni učinak godinama. I sve je posljedica tog dosadnog 3-5-2 te loše selekcije igrača, gdje akcije završavamo sa tri igrača (napadač + Franko + netko od isturenijih veznih, obično Pavičić ili Mudražija) ili maksimalno četiri ako istovremeno igraju Murić ili Menalo uz ove prethodne. Bekovi su ni vrit ni mimo, ne mogu biti kod kornera jer su zaduženi pokrivati cijelu stranu, krila nemamo jer smo se riješili svih (Vuk i Mitrović koji su među većim potencijalima u HNL-u trenutno), a generalno nam pola sastava igra na posudbi bez nekog konkretnog plana razvoja.

To sve je loša priprema i ništa drugo, najviše naravno na području terena za što je zaslužan trener. I nema se šta sad tu promijeniti preko noći, pogotovo kad su tu još i novi Mudražija, Drmić... Imamo samo još manju uigranost, znači sada beremo plodove nerada na tom području iz proteklih mjeseci. I nije ovo ništa preko noći, poraz od Hajduka ništa posebno ne mijenja u široj slici koja nam pokazuje količinu oscilacija. Ni te bebe se tu više ne mogu gledati kao faktor; pa nama su nosioci igre Franko (29), Tomečak (31), kad igra Pavičić (26) odnosno Mudražija (23), nisu to nikakve bebe nego iskusnjare po godinama, broju utakmica ili oboje. Isto u obrani, imaš Capana sa 150 HNL u nogama, Galovića od 28 godina, samo je Smolčić tu nekakav junior.

Promjena trenera ne mijenja ništa trenutno jer opet ono s početka - nema tu treninga, igra se još mjesec dana srijeda-subota, tek 20.3. imamo dva tjedna pauze. Dotad je tu 9 utakmica, od toga vani idemo na noge dvaput Osijeku, jednom Dinamu i Gorici, te doma sa Hajdukom. Ne vidim ništa pozitivno u ovom nizu koji nas čeka, samo još jako puno ovog mučenja, da bi osigurali četvrto mjesto, i završili sezonu bez trofeja, prvi put u Miško eri.

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #65 u: Veljača 11, 2021, 12:01:45 »
  • Početkom ove sezone je vladala teška negativa i svi smo bili uvjereni da je ovo najlošija Rijeka od privatizacije,
    Koja je to Rijeka iz Miškovićeve ere bila lošija od ove?

Offline river

• Forza Fiume
    « Odgovori #66 u: Veljača 11, 2021, 12:14:03 »
  • Ma stoji sve i da je umor, i da nema sreće, i možda je letvica prenisko ili previsoko. Ali ostaje imperativ Rožmanu da mora početi tražiti rješenje za "male" utakmice gdje se napada na zatvorenije formacije.

Igra sa 3 stopera o kojoj je toliko priče nije sama po sebi grijeh, ali ovisi kako ju se aplicira i s kakvim igračima. Dovoljno je pogledati Atalantu. Ovdje ne želim reći da se moramo uspoređivati sa ekipom koja je 50 puta skuplja od naše, ima istog trenera i flozofiju već 5 godina, nego samo kao jedan zanimljiv primjer.

Offline d

• Forza Fiume
    « Odgovori #67 u: Veljača 11, 2021, 12:15:13 »
  • Početkom ove sezone je vladala teška negativa i svi smo bili uvjereni da je ovo najlošija Rijeka od privatizacije,
    Koja je to Rijeka iz Miškovićeve ere bila lošija od ove?
    Pa mislim da smo zasad tu negdje kao 2 prošle godine. Tamo smo 2 puta osvojili kup, ove godine (jako dobro) igrali EL, sada smo u krizi rezultata, ali one Rijeke su imale i veće krize (po 5-6 utakmica bez pobjede), ni tad ni sad nismo bili blizu prvaka. Na kraju sezone ćemo podvući crtu, ali po nekim igrama (Europa, Dinamo) mi ova Rijeka izgleda među najboljima zadnjih godina, po nekim drugima ne. Sve skupa, rekao bih tu negdje.

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #68 u: Veljača 11, 2021, 12:26:01 »
  • Na kraju sezone ćemo podvući crtu, ali po nekim igrama (Europa, Dinamo) mi ova Rijeka izgleda među najboljima zadnjih godina, po nekim drugima ne. Sve skupa, rekao bih tu negdje.
    Ako ponedjeljkom, srijedom i petkom jedeš govna, a utorkom, četvrtkom i vikendom pitu, u prosjeku jedeš pitu od govana.

Ai moja dijeta nije tema ovdje.  ;D

Offline moreplovac

• Forza Fiume
    « Odgovori #69 u: Veljača 11, 2021, 12:49:11 »
  • Ma stoji sve i da je umor, i da nema sreće, i možda je letvica prenisko ili previsoko. Ali ostaje imperativ Rožmanu da mora početi tražiti rješenje za "male" utakmice gdje se napada na zatvorenije formacije.

Igra sa 3 stopera o kojoj je toliko priče nije sama po sebi grijeh, ali ovisi kako ju se aplicira i s kakvim igračima. Dovoljno je pogledati Atalantu. Ovdje ne želim reći da se moramo uspoređivati sa ekipom koja je 50 puta skuplja od naše, ima istog trenera i flozofiju već 5 godina, nego samo kao jedan zanimljiv primjer.
    Pa to čovječe.
    Ali opet koji igrači ti igraju stopere, tj njihove karakteristike. I barca je igrala 343 pa je igrala napadački. (navodim njih jer ne pratim toliko detaljno evropske lige za neki prizemniji primjer).
    Hoću reći ti stoperi donose loptu preko, proigravaju, zato nam trebaju brzi i motoricni stoperi, stoper koji se pretvara u Def veznog i rasterećuje box to box veznjaka i gura ga bliže golu. Uostalom formacije su vrlo često samo brojevi (ne doslovce i nužno) kretanja su bitna, inteligencija igrača.
    Moram priznat da imamo lošu obranu, i pretpostavljam da ovima koji vuku napred nije lako niti može rasterecenije krenut napred i priključiti se kad zna da su oni iza bespomoćni. Diže se nervoza u ekipi. Dobro ni ne pomaže kad staviš pol ekipe veznjake i jednu špicu koji je uz to radni napadač.
    I da, d, slažem se sa tvojim postovima, copy paste.
    "Želimo Dinamu uzeti sve" i jesmo

Offline delgadillo

• Senior
    « Odgovori #70 u: Veljača 11, 2021, 13:03:29 »
  • Miško mi jedini nije kriv, sumnjam da je prodaja dva igrača u dinamo usred sezone išta utjecala na atmosferu i igrače.
    Njegovo služenje vragu u hns-u mi isto ne igra neku ulogu, sve je to već viđeno.
    Rožman je jedini krivac jer ako sa munjom smolčićem, terminatorom murićem i killerom kulenovićem nisi bar drugi, moraš biti prevara.
    Stavljaj riječke kadrove miško, ako oni neće tu su toplak, mario ili igor cvitanović, a zašto ne i vjeran simunić.
    robert "naš ademi" ferlin

Offline SandroB

• Veteran
    « Odgovori #71 u: Veljača 11, 2021, 13:18:23 »
  • Citat:
    - Daj Bože da i mi u finišu sezone, uz odgođeni Superkup, igramo i za Kup i za naslov, ali znate kakvi smo mi u Rijeci... Cilj je biti u vrhu, ako se ukaže šansa za trofej sve dajemo da ga osvojimo, ali nema ni drame, ni euforije. Tako smo radili i prošle sezone pa na kraju osvojili Kup, tako se ovdje radi godinama i Rijeka je u Europi, trofejna i u vrhu hrvatskog nogometa. - Simon Rožman

Citat:
    Želimo gledati prema prvom mjestu, prema vrhu ljestvice i razmišljati kako da skupimo što više bodova. Naš je plan i želja nakon ovih zaostalih utakmica primaknuti se barem na četiri boda od Dinama – kaže Lončar.

Što bi još htjeli, da kažu cilj je naslov i ako ga ne ispunimo je sezona neuspješna? Pa nije li se upravo nakon pobjede protiv Dinama počelo pričat o naslovu pa je odmah došlo prizemljenja u Varaždinu? Možda baš zbog toga, jer su igrači umislili da su ne znam kakvo čudo i ušli opušteno u utakmicu.

Ta priča o ciljevima mi je takva šuplja i promašena floskula kao malo što zadnjih godina. Ne možemo si s najmlađom momčadi lige i 3-4x manjim budžetom od Dinama postavit cilj osvajanja naslova. Samorazumljivo je da ako se ukaže prilika da će svi napravit sve što mogu da se to ostvari, ali to se gradi utakmicama i pobjedama, a ne najavama po novinama. Svi smo zazivali više prilika mladima, sada to i imamo i stvarno su većinom dobri, ali baš zato im treba podrška i kad nesretno zaredaju par loših rezultata, a ne priče o tome je li netko trebao ovo ili ono najaviti.

Početkom ove sezone je vladala teška negativa i svi smo bili uvjereni da je ovo najlošija Rijeka od privatizacije, pa se onda desila Europa gdje se ekipa digla i pokazalo se da ipak nismo tako loši. Ali nismo ni preko noći postali favoriti za osvajanje naslova ni iskusni rutineri.

E, pa čekaj malo... je li ovdje postoji neka budala koja od njih traži unaprijed lajanje o visokim ciljevima? Mi govorimo upravo suprotno. Ekipa je dokazala da može i sad mi se licemjerno čini korigirati ciljeve na... ne znam što, prvih 5, kako je govorio Mišković 2013. A jasno je i maloj djeci da ti ciljevi 2013. nisu bili realni. Recimo da su bili prerealni ili malo podkapacitirani. Kako bi se sebi stvorila komotna atmosfera u kojoj ne možeš nikoga zajebat i nisi podbacio. Skidaš odgovornost sa sebe, drugim riječima. To u poslu ne volim. Bilo kojem, a kamoli u ovom, koji mi izaziva puno strasti.

A priče o podršci su mi... ne znam, gotovo da me vrijeđaju. Ne govorim tebi, nego mi je to mantra svih ovih... pa i Anas je na jednoj pressici prozivao navijače u stilu "otkud kritika, zašto ne podrška". Kad mu je na pressici uzvraćeno da ljudi Rijeku ne prate od njegove pojave, nego u prosjeku 30 godina prije i da su neki s pravom frustrirani, gledao je kroz čovjeka i kroz zid. Ne volim privatizirati ovdje, ali koji put se osjećam "potegnut za zdrav zub"; ako ja nisam davao podršku u ovih (vjerujte mi na riječ) pedeset godina od moje prve utakmice, a onda u k. Onda ne znam tko je davao podršku. Zapravo znam, ljudi stariji od mene koji su cijeli život na Kantridi itd, pod uvjetom da su od ranog djetinjstva inficirani. E jebi ga...

Ako si već izvlačio citate, mogao si izvuć i Miškovićev "tko će platiti premije?". Fantastično, nema što. Ono... rang birtije kad se baca oćada na partidu. I probaj povezati da se i od tog dana peak forme strmoglavio do poraza u Varaždinu i kako je već slijedilo dalje. Da... to ti priznajem; "čim se pojavila spekulacija o borbi za naslov". OK... ali ako ekipa tako šuplje reagira na spomen borbe za naslov, tko je kriv? Fornax i ja možda? Ili bi ih netko trebao pripremiti kondicijski, tehnički, taktički, mentalno, psihološki? Ako nema takvo/takvih u klubu, tko je kriv... opet ja? Ili ovakva gunđala kao ja? To stoji, godina u guzici imam, s time i dolaze problemi s tlakom, pa i gunđanja i mogu se jebat (kad mogu). Ali moji problemi njih ne oslobađaju odgovornosti i ne daju im imunitet na kritiku.
    29.08.2013., proud to be there

Offline D2

• Forza Fiume
    « Odgovori #72 u: Veljača 11, 2021, 13:24:04 »
  • Btw... gdje je Robert Rubčić? Kako se ono kaže... pitam za frenda. Ne sjetimo ga se gotovo nikad.
    Ako se ne varam trenira ŽNK Rijeka.
    "Seronja sam, čangrizavac , cjepidlačim... odjebi me, ali moram ovo napisati...." - Neimenovani autor, 15.2.2020.g.
    "... Jebi ga,..." - Simon Rožman, Finale Kupa, 1.8.2020. g.

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #73 u: Veljača 11, 2021, 13:33:42 »
  • Miško mi jedini nije kriv, sumnjam da je prodaja dva igrača u dinamo usred sezone išta utjecala na atmosferu i igrače.
    Njegovo služenje vragu u hns-u mi isto ne igra neku ulogu, sve je to već viđeno.
    Rožman je jedini krivac jer ako sa munjom smolčićem, terminatorom murićem i killerom kulenovićem nisi bar drugi, moraš biti prevara.
    Stavljaj riječke kadrove miško, ako oni neće tu su toplak, mario ili igor cvitanović, a zašto ne i vjeran simunić.
    Goran Tomić, Kruno Rendulić... Fausto Budicin...  ;D

Offline d

• Forza Fiume
    « Odgovori #74 u: Veljača 11, 2021, 13:50:34 »
  • E, pa čekaj malo... je li ovdje postoji neka budala koja od njih traži unaprijed lajanje o visokim ciljevima? Mi govorimo upravo suprotno. Ekipa je dokazala da može i sad mi se licemjerno čini korigirati ciljeve na... ne znam što, prvih 5, kako je govorio Mišković 2013.

A) čini mi se da da, da postoje "budale" koje misle da ako se unaprijed nije najavio pohod na titulu, da onda zbog toga ekipe neće htjeti gristi i napraviti sve da osvoje titulu.
    B) "Dokazala da može" je možda malo subjektivno i nategnuto, zar ne? Dokazali bi da mogu da su već osvojili naslov, ostali na okupu i onda počeli igrat od kurca. Odigrat par odličnih utakmica (najčešće kao autsajder) ipak nije baš "dokaz da se može" osvojit naslov. Da ekipa ima velikog potencijala, da. Ali daleko je to još od izbrušenog dijamanta.

A priče o podršci su mi... ne znam, gotovo da me vrijeđaju.

Ma naravno nisam mislio na tebe niti na ikoga pojedinačno ovdje. Čak niti na podršku igračima (makar sam u tom stilu više napisao) nego primarno podrška treneru koji nas je puno puta ugodno iznenadio dosad. Da, od početka su tu oscilacije i nekako se uvijek nakon 4-5 pobjeda zareda i 4-5 loših utakmica, ali obzirom na kadar i sve ostale uvjete, mislim da i dalje ukupno radi dobar posao i zaslužuje podršku. Pa i Keku je trebalo 3 godine da stvori onaj stroj koji će mljet sve pred sobom (i to sa iskusnijim i skupljim igračima).

Ako si već izvlačio citate, mogao si izvuć i Miškovićev "tko će platiti premije?". Fantastično, nema što. Ono... rang birtije kad se baca oćada na partidu.

Pa to i je rečeno tako (i u tekstu piše da je bilo kroz smijeh), birtijaški pokušaj fore. Ne ulazim kome je smiješno, a kome ne, ali iz takve jedne neozbiljne izjave izvodit zaključke o tome da smo zato počeli loše igrat mi zvuči apsurdno.

Ili bi ih netko trebao pripremiti kondicijski, tehnički, taktički, mentalno, psihološki? Ako nema takvo/takvih u klubu, tko je kriv... opet ja?

Pa nego tko?  ;D A gle, svlačionica puna igrača koji su kondicijski, tehnički, taktički, mentalno i psihološki spremni za osvajanje naslova nažalost košta više nego što si mi trenutno možemo priuštiti. Stručni stožer isto. Jebiga, teško je to prihvatit i možemo pričat tko je "kriv" za to, ali trenutno nismo u takvoj situaciji. I nije stvar imuniteta na kritike ni toga da ne treba gunđat, samo nekad po mom ukusu to gunđanje bude malo pretjerano neracionalno. Pogotovo jer je meni nekako s godinama sve manje do gunđanja, ali nisam još u tvojim godinama pa se možda i to promijeni s vremenom.  ;)