• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Autor Tema: 5. kolo HNL-a, Rijeka - Hajduk, srijeda 10.02., 18:05  (Prikazano: 1773 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Snjesko

• Veteran
Odg: 5. kolo HNL-a, Rijeka - Hajduk, srijeda 10.02., 18:05
« Odgovori #90 u: Veljača 11, 2021, 23:13:06 »
  • Ajmo ispocetka.
    Dinamo je sa 3 stopera igrao u Ligi prvaka. Protiv Atalante, Man. Cityja i Shahtara. Nikad vise, a pogotovo ne protiv slabijih.
    Barcelonu sam gledao jaaaako puno puta i ona je zadnjih godina lutala, recimo Quiqe Setien je znao igrat sa 3 stopera kako je igrao i u Betisu i oni su imali ogroman posjed i sve je to bilo lijepo do protivnickih 20 metara. Jasno u Barci je imao Messija, pa je izdrzao pola godine, ali u principu su igrali totalno nekonkretno. Kod Pepa Guardiole su igrali jedan jedini put sto ja znam sa 3 iza silom prilika, a lijevi bek je bio hmm - Iniesta.
    Atalanta je zanimljiva ekipa koja igra 3-4-3, ali ona je jako dobro selektirana bas za takvu igru, oni igraju 1 na 1 na cijelom terenu, to je jedan specifican nogomet.
    Da se vratim na Rijeku. Razlog zasto smo mi isli na 3-5-2 su stoperi, ali i bekovi. I Tomecak i Stefulj su bolji kad igraju vise u polju i kad imaju zastitu iza. Kad dodamo da su stoperi spori, logicno je bilo promijenit formaciju nakon niza losih partija.
    E sad, mi smo u ovoj formaciji od prve utakmice napadacki sterilni. Jest, imali smo boljih i losijih predstava, neko vrijeme je funkcionirala veza Stefulj-Colak, ali generalno od pocetka smo u ovoj formaciji bili bolji u utakmicama gdje bi se branili (sto i nije cudno jer 3-5-2 je defanzivna postavka). Ta nadogradnja pa i promjena na 3-4-3 i defanzivne postavke protiv visestruko jacih protivnika je nesto na cemu skidam kapu Rozmanu.
    No, osnovni problem u ovoj formaciji nama je od prvog dana bio i ostao Franko. Napisao sam puno puta da je Franko specifican igrac koji ima neke elitne elemente u svojoj igri i kad mu das pravi kontekst onda je on zakon. Franko zadnje utakmice igra ili prvu spicu kad igramo sa krilima ili glumi lazno desno krilo. Ni jedna ni druga uloga ne iskoristava ono najbolje od njega, ni blizu.
    Druga stvar, za razliku od trenutka kad smo presli na 3-5-2 sad imamo Menala koji je jako zahvalan igrac i jako dobro krilo. I ono osnovno: u Loncaru, Pavicicu i pridoslim Cerinu, Mudraziji, pa onda i nasim Liberu i Lepinjici imamo uz Dinamo najbolju veznu liniju. Meni logika nalaze da iskoristis ono sto imas najjace, a ova momcad Rijeke je najjaca u veznoj liniji.  Formacija se ili mora prilagodit Franku, a to znaci 4-2-3-1 sa Frankom iza napadaca ili izostavit Franka sto znaci 4-3-3.
    Menalo i Muric (ili Loncar pogotovo protiv jacih za dupli blok) na krilima, Franko iza Kulenovica/Yatekea/Drmica. Mudrazija i Loncar (Cerin) i Pavicic kao prvi joker. Najbolja 2 stopera od 7 koliko imamo u kadru, crnogorac lijevo i Tomecak desno.
    To je sadasnji plan B koji se prakticki aktivira svaku utakmicu jer plan A protiv ni jednog slabijeg protivnika ne funkcionira i rdovito bude bolji od plana A.
    Kazem, prevelik je to uzorak utakmica da bi bila slucajnost.
    Da, primili smo puno golova, ali jos je veci problem sto smo totalno neefikasni, ne znam kad smo dali manje golova nego ove sezone. Da, mozda bi ih primili i vise da maknemo jednog stopera od pocetka, ali sam siguran da bi zabili puno vise. Ovo sto sad gledamo protiv defanzivno postavljenih ekipa nije dovoljno dobro.

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #91 u: Veljača 11, 2021, 23:26:19 »
  • @snjesko lijepo si ti to i argumentirano opisao.
    Ti bis isključivo prilagođavao igru Franku.
    I tu si samo potvrdio moju konstataciju da nije stvar u formaciji kao skupu brojeva nego igračima koji je čine.
    Tu bih iz Atalantu dodao i Dortmund iako su oni sada u nekoj krizi...

Iako su golovi ti koji nose bodove po meni je i dalje veci problem sto ih previše primamo,  odnosno u defanzivnom djelu igre kad smo momčad koja napada odnosno kada smo papirnati favoriti.

I... meni se jako jako svidjelo ono protiv Napolia kad Franko nije igrao.
    Kulen u napadu , a krila Menalo i Muric
    « Zadnja izmjena: Veljača 11, 2021, 23:27:53 od ispod stijena »

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #92 u: Veljača 11, 2021, 23:44:14 »
  • Ajmo ispocetka.
    Dinamo je sa 3 stopera igrao u Ligi prvaka. Protiv Atalante, Man. Cityja i Shahtara. Nikad vise, a pogotovo ne protiv slabijih.

Ajde pogledaj malo otkad im Gvardiol igra lijevog beka da ne igraju vise sa Kastratiem naprijed, odnosno bez desnog krila. Lijevo je Oršić na krilu, a desni bek im slobodno ide gore i onda zapravo Gvardijol tu vise glumi stopera jer nekih pretjeranih izleta prema naprijed nema

Offline d

• Forza Fiume
      • http://samorijeka.com
    « Odgovori #93 u: Veljača 12, 2021, 00:12:34 »
  • Evo neka neki statističar , a ima na ovom forumu pametnih momaka pokuša izvuci podatke o broju udaraca odnosno stvorenih opasnih situacija u HNL u.
    Isto tako broj ubacaja, kreiranih šansi i sl.
    Siguran sam da bismo bili u vrhu.

Bravo, dobro si me sjetio!

Potražio sam prati li ijedan statistički portal "expected goals" za HNL i da, FootyStats to ima. Ukratko, expected goals je očekivani broj golova koja bi ekipa trebala zabiti u utakmici obzirom na broj prilika, pozicije udarca i još nekoliko parametara.. drugim riječima, ako izuzmeš faktor sreće, koliko bi golova "trebao" zabiti. Sigurno ovo nije savršeno (vjerojatno pogotovo za HNL), ali na nekim objektivnim parametrima je temeljeno.

Citat:
    FootyStats uses a unique formula for calculating xG. Traditional xG only takes account of shot positions while FootyStats uses a combination of shot accuracy (on/off target), shot frequency (number of shots), attack dangerousness, overall attack pressure (posession amount and depth of posession) to summarize expected goals for Prva HNL. The reason for using more data points to calculate xG is because many attacks can be extremely dangerous without a shot attempt, and using other data such as posession and depth of attack can increase the granularity of Prva HNL's xG data.

Ok, pa da vidimo kako stojimo ukupno:

Opa, 2. najbolji iza Dinama, i prilično ispred Osijeka recimo. Obrana nam je 4. najbolja, s tim da su razlike prilično male (Hajduk 1.17, Dinamo 1.18, Osijek 1.21, mi 1.23, ostali puno gori). Dakle, ukupno gledano imamo 2. najbolji napad lige, ali očito ne zabijamo sve što trebamo.

A na proljeće?

Dinamo - Rijeka 1.56 - 1.68
    Varaždin - Rijeka 1.52 - 2.64
    Istra - Rijeka 1.20 - 2.34
    Rijeka - Gorica 2.70 - 1.16
    Rijeka - Šibenik 2.41 - 1.03
    Lokomotiva - Rijeka 1.23 - 2.08
    Rijeka - Hajduk 1.51 - 0.90

Oho, pa nismo valjda bili bolji i trebali zabiti više u apsolutno svakoj utakmici? Eto, crno na bijelo. A meni se smiju da imam roza naoćale kad to kažem.  :-X ;D
    « Zadnja izmjena: Veljača 12, 2021, 00:17:43 od d »

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #94 u: Veljača 12, 2021, 00:14:00 »
  • Evo sa izvora rezultati.com
    Statistički sam pogledao zadnjih 5 utakmica Rijeke i Osijeka.
    Osijek formacija 4-2-3-1
    Rijeka sa 3 stopera

Osijek 15 bodova
    Rijeka 7 bodova

Ukupno udaraca u 5 utakmica:
    Rijeka 48
    Osijek 39

Ukupno opasnih napada
    Rijeka 420
    Osijek 350

Eto.
    Bjelici akcija zvana spomenik, Simonu akcija zvana pedala

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #95 u: Veljača 12, 2021, 09:08:41 »
    Osijek formacija 4-2-3-1
    Rijeka sa 3 stopera

Osijek 15 bodova
    Rijeka 7 bodova

Rijeka 48
    Osijek 39

Ukupno opasnih napada
    Rijeka 420
    Osijek 350

Eto.
    Efikasnost je nešto čime se bavim profesionalno. U mojoj branši Bjelica bi bio bog, a Rožica konobar.

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #96 u: Veljača 12, 2021, 10:25:13 »
  • Nije bitno čime se ti baviš, očito neki gonič robova :)
    Bitno je da trener nije taj koji zabija golove... TKo zna možda se primjenom tehnologije  jednom i to ostvari u modernom nogometu...

Dokazano je i iz posta kolege "d" da se prilike stvaraju, ali se ne realiziraju...

Tako da većina foruma koja tvrdi da igra nema ideje i sl. je omašila cijeli fudbal

A sad o defanzivnom bloku i tko bolje slaže taktiku, Simon ili Nenad , čija ekipa je bolja na papiru, tko je uspješniji trener, to je drugo pitanje.

Offline river

• Forza Fiume
    « Odgovori #97 u: Veljača 12, 2021, 10:49:01 »
  • E pa ne znam, onda imamo mlitave napadače, ili je protivnički golman uvijek igrač utakmice, ili napadamo na gol sa debljim vratnicama, ili uvijek kad šutnemo naleti neki reful koji odnese loptu pored gola. ;D

Sad ću reći nešto jako banalno, ali kad bi u svakoj od tih akcija umjesto jednog stopera imali još jednog igrača u ili na rubu protivničkog šesnaesterca, možda bi dali koji gol više. Opet da spomenem Atalantu, kad napadaju na postavljenu obranu oni su kao poplava, jednostavno nakrcaju igrače u šesnaesterac i popune prostor, valjda su samo stoperi vani. Ali u tom tijesnom prostoru oni ne stoje nego se stalno kreću i nude, što je naravno jako važno, i iako se čini nevjerojatno oni čak i u takvoj gužvi uvijek imaju 2-3 igrača koji mogu primiti loptu, dodati ili pucati. A kad i to zapne, tu je Iličić. :) A koliko se sjećam, tako nešto smo imali i mi kod Keka u jednom periodu kad smo bili stvarno moćni, tada bi s boka utrčavali u šesnaesterac ne samo bekovi nego su i Mišić / Bradarić iz drugog plana kao neka polukrila i radili dodatni višak.

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #98 u: Veljača 12, 2021, 11:25:35 »
  • Nije bitno čime se ti baviš, očito neki gonič robova :)
    Ne bi vjerovao koliko je bitno.

Dokazano je i iz posta kolege "d" da se prilike stvaraju, ali se ne realiziraju...
    Ajmo onda sagledat cijelu priču, onako, integralno, bez muljanja. Te čuvene šanse o kojima pričate se uglavnom stvaraju u drugom poluvremenu, nakon u pravilu negledljivog prvog. Vratimo se u Kranjčevićevu gdje su nas "Bogovi nogometa"[TM] spasili od 0:4 na poluvremenu. Vratimo se u VŽ gdje su nas  "Bogovi nogometa"[TM] spasili od 0:4 na poluvremenu, ali nas ipak nisu spasili od poraza.

Offline goginho

• Forza Fiume
    « Odgovori #99 u: Veljača 12, 2021, 11:41:43 »
  • E pa ne znam, onda imamo mlitave napadače, ili je protivnički golman uvijek igrač utakmice, ili napadamo na gol sa debljim vratnicama, ili uvijek kad šutnemo naleti neki reful koji odnese loptu pored gola. ;D

Sad ću reći nešto jako banalno, ali kad bi u svakoj od tih akcija umjesto jednog stopera imali još jednog igrača u ili na rubu protivničkog šesnaesterca, možda bi dali koji gol više. Opet da spomenem Atalantu, kad napadaju na postavljenu obranu oni su kao poplava, jednostavno nakrcaju igrače u šesnaesterac i popune prostor, valjda su samo stoperi vani. Ali u tom tijesnom prostoru oni ne stoje nego se stalno kreću i nude, što je naravno jako važno, i iako se čini nevjerojatno oni čak i u takvoj gužvi uvijek imaju 2-3 igrača koji mogu primiti loptu, dodati ili pucati. A kad i to zapne, tu je Iličić. :) A koliko se sjećam, tako nešto smo imali i mi kod Keka u jednom periodu kad smo bili stvarno moćni, tada bi s boka utrčavali u šesnaesterac ne samo bekovi nego su i Mišić / Bradarić iz drugog plana kao neka polukrila i radili dodatni višak.

naravno, potpuno logično.. btw ta tri stopera kad imamo veći posjed ispadaju ko na traci u kontrama jer su prespori i krila ih razvlače, hoću reći ni da nam defanzivno ne osiguravaju neku čvrstinu jedino  taj overkill s 5 otraga osigurava blok kad igramo protiv dominantnijih ekipa i ta tranzcijia tada izgleda dobro.. mislim pričali smo o tome i ljeti, nije to ništa novo, na kraju prošle sezone smo imali iste probleme.

ima ekipa koje to uspijevaju izgurati poput Atalante pa i Leipziga ali su te ekipe tako i složene i automatizirane, osobno mislim da nemamo kadar za to a da nam ta mana stopera u vidu sporosti još više dolazi do izražaja kada smo na suparničkoj polovici i gubimo loptu..
    mislim statistikom tu možeš potkrijepiti ali i sakriti svašta, da, promašujemo dosta ali realno imamo i tekmi di ne odigramo qrca dok ne počnemo gubiti. ne mislim da je tu samo problem efikasnosti i NEkvalitete, složiš li 5 zicera nećeš svih 5 spaliti, a nije da ne možemo, nomainalno su u ligi kvalitetnije tek dvije ekipe, možda je i Gorica negdje uz bok, ostalo bi mi trebali pošteno nadigrati.. osim gustog rasporeda i ovih problema u postavkama igre, mislim da je i ova prodaja Nevistića i Štefulja rivalu pa i posuđivanje igrača neprirorodna pojava za imalo ambiciozniji klub, moguće dje da se i to odrazilo na izvedbe, jbg pa moguća je da pola ekipe neće ovdje biti za sljedeću sezonu.. za koga odnosno kome se oni zapravo dokazuju i bore za mjesto, nama ili njima?

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #100 u: Veljača 12, 2021, 11:45:04 »
  • Pa sagledao sam cijelu tu priču u zadnjem odjeljku svog posta.

To samo potvrdjuje navod da je problem vise u tom obrambenim nego napadačkom segmentu igre, odnosno pri izgubljenoj lopti.

I dalje ne prihvaćam tezu da bi kako kaže river sa nekom promjenom formacije zabili tri gola vise po utakmici (karikiram).
    Nitko ne može sa sigurnošću potvrditi da u slučaju recimo 4-4-2 ne bi stvorili npr. manje šansi.

Eto možda na kraju krajeva sam uzeo los primjer zadnjih 5 utakmica, ali d je iznio statistiku za cijelu sezonu koliko sam skuzio.
    Takodjer mi smo dobili golove na postavljenu obranu u VZ i u Kranjci, a prilike , posebno u Vz su nam opasnije složili kada su bila 4 igrača otraga.
    A na kraju bih se dotaknuo tog “boga nogometa”.
    Pomalo je ,da se izrazim tvojim izrazom, JADNO prozivati boga nogometa u trenutku kada se u EL proklinjala EFiKASNOST suparničkih momčadi.
    « Zadnja izmjena: Veljača 12, 2021, 11:46:48 od ispod stijena »

Offline Fornax

• Forza Fiume
    « Odgovori #101 u: Veljača 12, 2021, 11:53:34 »
  • Pomalo je ,da se izrazim tvojim izrazom, JADNO prozivati boga nogometa u trenutku kada se u EL proklinjala EFiKASNOST suparničkih momčadi.
    Ne razumijem.

Offline goginho

• Forza Fiume
    « Odgovori #102 u: Veljača 12, 2021, 11:54:15 »

• Nitko ne može sa sigurnošću potvrditi da u slučaju recimo 4-4-2 ne bi stvorili npr. manje šansi.

pa nitko sa sigurnošću ne može potvrditi ništa, ali možda bi se dalo probati odigrati koju tekmu s 4 otraga pa da vidimo da li nam ta obrana manje prima i da li nam taj veznjak/krilo/napadač umjesto stopera donosi nešto više prema naprijed.  ono, ne moramo baš razbijati glavom u zid do kraja sezone sa tom istom  formacijom ako se pokazalo da se protiv slabijih ekipa mučimo.
    ako malo pogledamo stvari iz drugog ugla, pretpostavljam da nas i ostatak lige prati i da neki treneri vide šta nam ne paše i kako se postaviti..

Offline Snjesko

• Veteran
    « Odgovori #103 u: Veljača 12, 2021, 11:55:50 »
    Osijek formacija 4-2-3-1
    Rijeka sa 3 stopera

Osijek 15 bodova
    Rijeka 7 bodova

Rijeka 48
    Osijek 39

Ukupno opasnih napada
    Rijeka 420
    Osijek 350

Eto.

Dakle u drugoj recenici si napravio gresku; Rijekin plan A je igra sa 3 stopera, plan B koji se aktivira u drugom.poluvremenu je sa 4 iza. Tako da ponovi domacu zadacu, rasclani utakmice Rijeke na onaj prvi dio kad igramo sa 3 iza, i onaj drugi dio gdje smo osim Dinama i Hajduka igrali sa 4 iza pa onda mozemo o brojkama.

Offline ispod stijena

• Veteran
    « Odgovori #104 u: Veljača 12, 2021, 12:16:01 »
  • Snješko pogledaj gore post od kolege d.

Isto tako pogledaj moj zadnji post gdje kažem da možda nije idealan primjer zadnjih 5 kola. Iako i mi i oni smo igrali sa ekipama “iz donjeg doma”
    Evo dat ću sam sebi zadaću pa izvuci npr utakmice iz listopada, studenog i prosinca kada smo kao dobili na prepoznatljivosti.

A za kraj, zašto  ljutnja!?
    Pa valjda možemo argumentirano o nečemu. Radi toga treba najprije procitati sve.

Isto tako možemo i tome da su protivnici imali vise šanse na tih naših 4 iza, a dobivali smo golove na postavljenu obranu ili izrazite grske(Nevistic - Gorica; Pavičić- Šibenik) kad smo imali 3 iza, odnosno 3 stopera
    « Zadnja izmjena: Veljača 12, 2021, 12:17:55 od ispod stijena »