• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Autor Tema: Šahovnica  (Prikazano: 13012 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline FoF Rijeka

• Veteran
Šahovnica
« u: Kolovoz 17, 2006, 11:38:08 »
  • Dakle, imam pitanje o hrvatskoj šahovnici, a odnosi se na boju prvog polja.
    U narodu je popularno da je prvo bijelo polje "ustaško", a prvo crveno "hrvatsko".
    Pa ako je netko upućen da mi da odgovore kako se, zašto se i kada se taj grb promijenio?
    Ja imam neke informacije ali neprovjerene, pa neću niš pisat da ne ispadnem smiješan.
    Ne želim nikakvu političku raspravu nego samo povijesne činjenice (po mogućnosti provjerene i točne).

Hvala unaprijed!
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od FoF Rijeka »
    plavo bijela boja u srcu je mom

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #1 u: Kolovoz 17, 2006, 11:50:50 »
  • Koristilo se i crveno i bijelo u lijevom uglu ali se za vrijeme NDH definitivno koristilo samo bijelo pa je tako dobilo tu negativnu konotaciju.

Inace dosta ljudi ne zna da je sahovnica u povijesti predstavljala samo dio Hrvatske (Uzu Hrvatsku) - bez Dalmacije, Slavonije, Rijeke, Istre i Dubrovnika koji su imali svoje grbove. Od tuda i sadašnji izgled, ili ona verzija koja je na krovu one zgrade na Markovom trgu (Trojedna kraljevina). Naravno, u sadašnjoj verziji jedan grad/pokrajina nedostaje. Pogodi koji :wink: ?
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od FOF »

Offline billy05

• Pionir
    (Nema naslova)
    « Odgovori #2 u: Kolovoz 17, 2006, 12:05:16 »
  • ovako...jos iz doba hrvatskih kraljeva potjece sahovnica... kada su nasi preci isli u rat sahovnica je zapocinjala sa crvenim kvadraticem--crvena boja koja je simbol krvi! bijelo je polje bilo prvo u doba mira, dakle kada se nije ratovalo... upravo zbog toga mnogi su povjesnicari bili protiv prvog crvenog polja 90-tih... tako da sahovnica sa bijelim poljem nije nikakav ustaski simbol, iako je cinjenica da u doba NDH i ustaskog pokreta je koristena samo takva sahovnica...
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od billy05 »
    Bio sam naivan, zaljubljen i mlad...volio sam Rijeku...volim je i sad!!!!

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #3 u: Kolovoz 17, 2006, 15:06:04 »
  • Citat: "billy05"
    ovako...jos iz doba hrvatskih kraljeva potjece sahovnica... kada su nasi preci isli u rat sahovnica je zapocinjala sa crvenim kvadraticem--crvena boja koja je simbol krvi! bijelo je polje bilo prvo u doba mira, dakle kada se nije ratovalo... upravo zbog toga mnogi su povjesnicari bili protiv prvog crvenog polja 90-tih...

To su manje-više povijesni mitovi. Nema nijednog relevantnog izvora koji bi to potvrdio...

Offline Snjesko

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #4 u: Kolovoz 17, 2006, 15:30:17 »
  • Citat: "FOF"
    Koristilo se i crveno i bijelo u lijevom uglu ali se za vrijeme NDH definitivno koristilo samo bijelo pa je tako dobilo tu negativnu konotaciju.

Inace dosta ljudi ne zna da je sahovnica u povijesti predstavljala samo dio Hrvatske (Uzu Hrvatsku) - bez Dalmacije, Slavonije, Rijeke, Istre i Dubrovnika koji su imali svoje grbove. Od tuda i sadašnji izgled, ili ona verzija koja je na krovu one zgrade na Markovom trgu (Trojedna kraljevina). Naravno, u sadašnjoj verziji jedan grad/pokrajina nedostaje. Pogodi koji :wink: ?

Rijeka :?:  ](*,)
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Snjesko »

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #5 u: Kolovoz 17, 2006, 22:59:11 »
  • Bingo  :D

Offline Duella©

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #6 u: Kolovoz 18, 2006, 10:42:11 »
  • probaj tu pronac sta te zanima
    http://http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatski_grb
     :wink:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Duella© »

Offline FoF Rijeka

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #7 u: Kolovoz 18, 2006, 12:22:41 »
  • Citat: "FOF"
    Koristilo se i crveno i bijelo u lijevom uglu ali se za vrijeme NDH definitivno koristilo samo bijelo pa je tako dobilo tu negativnu konotaciju.

Ok, onda je to to što sam i pretpostavljao... A i za ovo koji grad nedostaje sam znao, nije teško pogoditi pošto sam u firmi a iznad mene visi "grb svih hrvata"  :roll:

Offline Nenad Jebiv

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #8 u: Kolovoz 18, 2006, 16:05:56 »
  • naravno da tu prvu bijelu nisu izmislili ustase :) ali je to bio tadasnji grb. i od tada takav grb automatski simbolizira ndh. isto kao i kukasti kriz koji nije izmislio hitler ni nacisti nego neki indijci stotinama godina prije kojima nije bilo na kraj pameti da ce njihov simbol stec toliku popularnost. :)
    a neznam... to sto nema rijeckog grba... ne znam po kojem kriteriju su se birali ti mini grbovi ali ne vidim zasto bi morao bit. nema ni banije, ni zagorja, ni baranje ni medjimurja... hocu rec nije da su samo nas sad namjerno izostavili jer nas mrze.
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Nenad Jebiv »

Offline fiuman

• Pionir
    (Nema naslova)
    « Odgovori #9 u: Kolovoz 18, 2006, 16:21:05 »
  • uopce nas ne mrze,nego smo totalno marginalizirani!!!!
    ... izgleda kao da smo u ovoj drzavi samo kad je za uzimat novac :cry:  :twisted:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od fiuman »
    BOG I FIUMANI...ZA RIJEKU PARICANI!!

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #10 u: Kolovoz 18, 2006, 20:52:19 »
  • Citat: "Nenad ***"
    naravno da tu prvu bijelu nisu izmislili ustase :) ali je to bio tadasnji grb. i od tada takav grb automatski simbolizira ndh. isto kao i kukasti kriz koji nije izmislio hitler ni nacisti nego neki indijci stotinama godina prije kojima nije bilo na kraj pameti da ce njihov simbol stec toliku popularnost. :)
    a neznam... to sto nema rijeckog grba... ne znam po kojem kriteriju su se birali ti mini grbovi ali ne vidim zasto bi morao bit. nema ni banije, ni zagorja, ni baranje ni medjimurja... hocu rec nije da su samo nas sad namjerno izostavili jer nas mrze.

Pa Banija i Medjimutje su pokriveni sa sahovnicom, a Baranja sa Slavonskim grbom. Banija uopce ni nije neka povijesna pokrajina nego zemljopisni pojam, a ni Baranja nije neka povijesna HR regija nego je u sastav RH dosla zamjenom za područje Srijema čini mi se.

Rijeka do 1947. povijesno nikad nije pripadala ni jednom entitetu koji se nalazi na sadašnjem grbu. Bila je grad-regija direktno podredjena austrijskoj ili madjarskoj kruni pa Država pa pod Italijom. Ako je riječki orao mogao biti dio ugarskog grba (u državi 10 puta većoj od sadašnje RH, ravnopravno sa hrvatskim, slavonskim, dalmatinskim itd...), valjda su ga mogli staviti i na hrvatski.

Offline Nenad Jebiv

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #11 u: Kolovoz 18, 2006, 22:20:05 »
  • a da ako gledas da su ostali pokriveni sahovnicom, onda su ga mogli stavit...

Offline FoF Rijeka

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #12 u: Kolovoz 19, 2006, 03:21:05 »
  • valda nije bilo mjesta na kruni :?:  :!:  :shock:

Offline admin

• Forza Fiume!
    • Administrator
    • Forza Fiume
      • http://www.brija.com/
    (Nema naslova)
    « Odgovori #13 u: Kolovoz 19, 2006, 03:47:56 »
  • Ja neznam da li da se borim kao riba na suhom, ili da stvarno prihvatim činjenicu da se Rijeka i naš kraj konstantno ignoriraju.
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od admin »

Offline Nenad Jebiv

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #14 u: Kolovoz 19, 2006, 13:40:28 »
  • ma ja brijem da nas ignorira samo hdzova vlast. e sad to sto su oni na vlasti 12 godina (u 16 godina samostalnosti)... to je druga prica.