• Home
  • Search
    •  
  • Login
    • Korisničko Ime: Lozinka:
      Jeste li propustili svoj aktivacijski email?

Autor Tema: Stadio del Littorio - Stadion Kantrida  (Prikazano: 24403 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MarkoRI

• Morčić
  • **
(Nema naslova)
« Odgovori #15 u: Studeni 01, 2006, 14:26:34 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "sax"
    Citat: "FOF"
    Rapalskim ugovorom smo osloboðeni, a rimskim okupirani. Talijani i Kraljevina Jugoslavija su to nazvali aneksijom, ostatak svijeta okupacijom.

Kaže ovako:
    Rapallskim ugovorom Rijeka je proglašena slobodnom i nezavisnom državom. No kako je talijanska vojska veæ bila zaposjela Rijeku, stvarnu vlast u gradu imali su talijani.

Tolko o osloboðenju!

Izvor: udžbenik za 4. raz   - Matkoviæ -miroševiæ

Ni ja ne vidim problem da Kantrida udje u knjigu.  On što sam mordoru rekao samo je èinjenica.

Valjda je imao drugu knjigu  :lol:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od MarkoRI »

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #16 u: Studeni 01, 2006, 14:40:43 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "sax"
    Citat: "FOF"
    Rapalskim ugovorom smo osloboðeni, a rimskim okupirani. Talijani i Kraljevina Jugoslavija su to nazvali aneksijom, ostatak svijeta okupacijom.

Kaže ovako:
    Rapallskim ugovorom Rijeka je proglašena slobodnom i nezavisnom državom. No kako je talijanska vojska veæ bila zaposjela Rijeku, stvarnu vlast u gradu imali su talijani.

Tolko o osloboðenju!

Izvor: udžbenik za 4. raz   - Matkoviæ -miroševiæ

A i ti isto svakakve izvore navodiš  :D  :D

U vrijeme potpisivanja rapalskog sporazuma u Rijeci vlast imaju D'Anunzijevi arditi, ne talijanska vojska. Buduci da Rijeka nije imala svoju vojsku, zadatak da istjeraju ardite iz grada je pripala talijanskoj regularnoj vojsci (Italija je tada jos uvijek kraljevina, ne fašistièka drzava). To su i ucinili u bitci poznatoj po nazivu 'Krvavi Bozic'.

Vlast preuzima privremena uprava koja je imala zadatak pripremiti izbore na kojoj su se sukobila dva bloka - protalijanski i proautonomistièki (kojeg su podrzali i Hrvati).

Na izborima uvjerljivo pobjedjuju ovi drugi, preuzimaju vlast i formiraju narodnu rijeèku gardu (cini mi se da je imala par stotina pripadnika). Po rapalskom ugovoru, nova drzava je bila neutralna, postojao je i dogovor da Jugoslavija intervenira s jednom jedinicom sa Kastva ukoliko iz Italije stigne kakva vojna prijetnja.

U medjuvremenu u Italiji jacaju fasisti, a njihova trscanska podruznica u Rijeci organizira puè (Jugoslavija informirana ali ne intervenira). Vlada bježi u Kraljevicu, a u Rijeci ju smjenjuje marionetska vlada izabrana od protalijanskog dijela skupštine. Tri godine kasnije rimskim ugovorima, Italija aneksira Rijeku.

Što je okupacija? The periods of time following a nation's territory invasion by controlling enemy troops. Znaci da bi imali okupaciju, moramo imati suverenu drzavu koja je okupirana, a to je tada bila SDR. Zbog onakvih udzbenika iz kojih djeca uce, vecina o ovome nema pojma.

btw. kada su u Rijeku 45' ušle jedinice jugoslavenske vojske, sav teritorij zapadno od Rjeèine su proglasili okupacijskom zonom po ženevskoj konvenciji. Taj status je trajao sve do pariške konvencije 1947. kada je to podrucje medjunarodno pravno pripalo Jugoslaviji...
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od FOF »

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #17 u: Studeni 01, 2006, 14:43:10 »
  • 0
  • 0
  • I da ne zaboravim svoje izvore  :lol: :

Žic: Kratka povijest Rijeke
    Moravèek; Rijeka prešuæena povijest i Izmeðu mita i povijesti; Karpowitz: Corpus Separatum; Èulinoviæ: Rijeèka država itd itd

Offline sax

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #18 u: Studeni 01, 2006, 14:51:51 »
  • 0
  • 0
  • Iz ovih knjige koju sam ja citirao uče našu djecu!   :roll:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od sax »

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #19 u: Studeni 01, 2006, 14:53:41 »
  • 0
  • 0
  • u knjizi iz povijesti za 5. razred osnovne škole na karti ispod Tarsatice piše - Trst  :lol:  :lol:
    « Zadnja izmjena: Studeni 01, 2006, 14:56:50 od FOF »

Offline sax

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #20 u: Studeni 01, 2006, 14:56:23 »
  • 0
  • 0
  • Heh , a ovo je za četvrti gimnazije!
    Takve se stvari u ovoj i ovakvoj državi mogu događati samo Rijeci! :twisted:

Offline fiuman

• Pionir
    (Nema naslova)
    « Odgovori #21 u: Studeni 02, 2006, 16:27:16 »
  • 0
  • 0
  • ja stvarno ne kuzim kako uspjevamo od stadijona  na kantridi ili borgomarini preci na razne politicke ugovore.......
    covjek je pitao o stadionu i po meni je to jako jako lijepo.... a ako nekome smeta i pati od toga da je RIJEKA/FIUME bila pod Austro-ugarskom,Italijom,Jugoslavijom.... nek se izseli iz voljenog grada jer nismo se stvorili 1990 godine nego imamo veliku i prekrasnu povijest!!!!!

BOG I FJUMANI.... ZA DOM PARICANI
    CERA,DANàS A I JUTRA!!!!

SAMO RIJEKA U MOM SRCU!!!
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od fiuman »
    BOG I FIUMANI...ZA RIJEKU PARICANI!!

Offline sax

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #22 u: Studeni 02, 2006, 18:11:49 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "fiuman"
    ja stvarno ne kuzim kako uspjevamo od stadijona  na kantridi ili borgomarini preci na razne politicke ugovore.......
    covjek je pitao o stadionu i po meni je to jako jako lijepo.... a ako nekome smeta i pati od toga da je RIJEKA/FIUME bila pod Austro-ugarskom,Italijom,Jugoslavijom.... nek se izseli iz voljenog grada jer nismo se stvorili 1990 godine nego imamo veliku i prekrasnu povijest!!!!!

BOG I FJUMANI.... ZA DOM PARICANI
    CERA,DANàS A I JUTRA!!!!

SAMO RIJEKA U MOM SRCU!!!

E hebiga mi tu malo diskutirali , a ti bi odmah iseljavao! :-#

Offline stari grad

• Inćun
    • *
    s
    « Odgovori #23 u: Studeni 03, 2006, 10:14:06 »
  • 0
  • 0
  • Eh, moram se i ja uključiti. Fiuman ima pravo kao i neki prije toga. Sax je samo primjer ljudi koji nisu imali priliku(kao ni mi kad smo bili mali) učiti u školi stvarnost.
    Činjenice o Rijeci se nisu učile ni prije ni sada.Osim malo prije nabrojanih knjiga sve ostalo je sranje, a tek ove današnje... da bog sačuva!! Znači ako se sam ne potrudiš od škole ništa. Ne krivim i ne želim ništa predbaciti sax-u i dobro je da se javio da bi raspravili o tome.Još nešto...... Rijeka je jedini grad kojem se promijenilo ime poslije rata u svijetu.Naime Fiume postoji od kad postoji grad,a prijašnje naseobine imala su keltska imena ili ilirska ili romanska.Ako posjetite muzej kartografije u vatikanu(rim)
    onda će vam biti sve jasno.isitina je da je Rijeka prijevod ,a li  ipak je ime promijenjeno.To se ne odnosi na zara-zadar ili spalato-split itd.  jer to su drugi nazivi prilagođeni, a ovo je bila promjena imena.
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od stari grad »

Offline FOF

• Veteran
    (Nema naslova)
    « Odgovori #24 u: Studeni 03, 2006, 12:23:03 »
  • 0
  • 0
  • Pa nije baš da je jedina kojoj je promijenjeno...

Koenigsber - Kalingrad
    Volgograd - Staljingrad
    Podgorica - Titograd...

ja bih rekao da je dilema Fiume ili Rijeka kao rasprava sto je prije kokoš ili jaje. Fiume uopæe nije termin vezan za Italiju ili talijansku manjinu nego naziv koji je grad imao u povijesti jedno duže vrijeme, a Madjari i Talijani ga koriste i danas.

Negdje nas bolje znaju kao Fiume, drugdje kao Rijeka.

Offline sax

• Forza Fiume
    Re: s
    « Odgovori #25 u: Studeni 03, 2006, 14:01:29 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "stari grad"
    Eh, moram se i ja uključiti. Fiuman ima pravo kao i neki prije toga. Sax je samo primjer ljudi koji nisu imali priliku(kao ni mi kad smo bili mali) učiti u školi stvarnost.
    Činjenice o Rijeci se nisu učile ni prije ni sada.Osim malo prije nabrojanih knjiga sve ostalo je sranje, a tek ove današnje... da bog sačuva!! Znači ako se sam ne potrudiš od škole ništa. Ne krivim i ne želim ništa predbaciti sax-u i dobro je da se javio da bi raspravili o tome.Još nešto...... Rijeka je jedini grad kojem se promijenilo ime poslije rata u svijetu.Naime Fiume postoji od kad postoji grad,a prijašnje naseobine imala su keltska imena ili ilirska ili romanska.Ako posjetite muzej kartografije u vatikanu(rim)
    onda će vam biti sve jasno.isitina je da je Rijeka prijevod ,a li  ipak je ime promijenjeno.To se ne odnosi na zara-zadar ili spalato-split itd.  jer to su drugi nazivi prilagođeni, a ovo je bila promjena imena.

Ja samo rekao da Kantrida nije talijanski stadion.  Kao što je stadion u Trstu talijanski iako su tamo malo bili i partizani i vikalo se Trst je naš.
    A knjige smo čini mi se čitali u slično vrijeme. Tek sad sa odmakom čovjek vidi koliko je laži u njima bilo.  Ova koju sam citirao mi je od sina!  Znači po pitanju školske literature povjest se ponavlja!

Offline river

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #26 u: Studeni 04, 2006, 22:06:12 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "Mordor"
    Hello Fof, no need for a pm, my e-mail address is mordor@tele2.it

Bella copertina! Quale stadio e' questo? Mi sembra San Benedetto del Tronto... :wink:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od river »

Mordor

• Gost
    (Nema naslova)
    « Odgovori #27 u: Studeni 05, 2006, 21:08:08 »
  • 0
  • 0
  • Esatto River, è proprio San Benedetto del Tronto, ma è solo una copertina provvisoria che avevo proposto all'editore. Non è ancora stato deciso quale stadio apparirà in copertina
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od Mordor »

Offline fiuman

• Pionir
    (Nema naslova)
    « Odgovori #28 u: Studeni 06, 2006, 09:25:11 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "Mordor"
    Esatto River, è proprio San Benedetto del Tronto, ma è solo una copertina provvisoria che avevo proposto all'editore. Non è ancora stato deciso quale stadio apparirà in copertina

.... allora fai la scelta giusta e metti il piu bel stadio al mondo.....
    Kantrida-Borgomarina di Rijeka-Fiume  :wink:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od fiuman »
    BOG I FIUMANI...ZA RIJEKU PARICANI!!

Offline river

• Forza Fiume
    (Nema naslova)
    « Odgovori #29 u: Studeni 06, 2006, 12:08:22 »
  • 0
  • 0
  • Citat: "fiuman"
    Citat: "Mordor"
    Esatto River, è proprio San Benedetto del Tronto, ma è solo una copertina provvisoria che avevo proposto all'editore. Non è ancora stato deciso quale stadio apparirà in copertina

.... allora fai la scelta giusta e metti il piu bel stadio al mondo.....
    Kantrida-Borgomarina di Rijeka-Fiume  :wink:

Mi sa che ne nasce un incidente diplomatico.  :lol:  :lol:  :lol:
    « Zadnja izmjena: Siječanj 01, 1970, 01:00:00 od river »