Grad Rijeka s akvatorijem smjeÅ¡ten je izmeÄ‘u 14 i 15 stupnja istoÄne dužine i izmeÄ‘u 45 i 46 stupnja sjeverne Å¡irine. Nalazi se na sjevernoj najdublje u kopno uvuÄenoj obali Kvarnerskog zaljeva, otvoren prema jugu s tri morska prolaza: Vela, Srednja i Mala vrata. Na puÄini ispred grada smjeÅ¡teni su kvarnerski otoci Cres i Krk. S kontinentalne strane ova priobalna zona okružena je obroncima pretežno Å¡umovitih brdskih masiva, koji se s UÄke, Ćićarije i Gorskog kotara spuÅ¡taju prema moru.
Å krti prirodni izvori i nepogodan reljef oduvjek su prisiljavali rijeÄko stanovniÅ¡tvo da se za svoj opstanak okrene moru i u njemu naÄ‘e osnovu svog života i rada. RijeÄko podruÄje pripada zoni mediteranske klime koju karakteriziraju topla ljeta i blage zime. More je 260 dana u godini mirno, a ljeti dosiže temperaturu i do 26 stupnjeva C.
Najstariji tragovi ÄovjeÄje prisutnosti na danaÅ¡njem podruÄju Rijeke potjeÄu joÅ¡ iz doba paleolitika i neolitika, a ostaci pretpovijesnih gradina (Solin iznad Martinšćice, Trsatski brijeg i Veli vrh – Gradišće iznad RjeÄine) iz bronÄanog i željeznog doba. Takvo je naselje dominiralo RijeÄkim zaljevom te osiguravalo luku i u doba života Ilira (Liburna). Rimljani pomiÄu centar života bliže moru, na desnu stranu utoka RjeÄine u Jadran, na mjestu danaÅ¡njeg Starog grada. O urbanoj razini rimske Tarsatike svjedoÄe brojni arheoloÅ¡ki nalazi (temelji rimskih bedema, zidova zgrada, ostaci termi, rimskih vrata). Takvim smjeÅ¡tajem na blago položenoj padini, s uskim obalnim pojasom, izdaÅ¡nim izvorima pitke vode, zaklonjenim zaljevom s prirodnim obilježjem luke, ovaj je grad imao sve predispozicije da se razvije u važnu luku i trgovaÄki grad.
Dodir mora i planina na ovom podruÄju svojevrsno djeluje kao vodilja sporta i rekreacije. “Logikom” prirode obilježene su i vrste sportova kojima se bave graÄ‘ani rijeÄkog podneblja. NajviÅ¡e ljubitelja aktivnosti imaju tzv “vodeni” sportovi: plivanje, jedrenje, veslanje, podvodne aktivnosti, sportski ribolov i vaterpolo. Naravno pun zamah im je u toplim ljetnim mjesecima. Prelazna godiÅ¡nja doba pružaju mogućnost planinarenja na obroncima UÄke i Velebita i bavljenja sportskim igrama pod vedrim nebom – koÅ¡arkom, nogometom, odbojkom, rukometom, streljaÅ¡tvom, tenisom . . . Dobar je obiÄaj ovog podneblja da se “sukob” kasne zime i ranog proljeća koristi istodobno za skijanje na terenima obližnjih planina. Taj “trijalizam” trajno je obilježje slike sportske Rijeke. Njega Rijeka njeguje zahvaljujući i svojoj bogatoj sportskoj tradiciji.
Naravno pun zamah im je u toplim ljetnim mjesecima. Prelazna godiÅ¡nja doba pružaju mogućnost planinarenja na obroncima UÄke i Velebita i bavljenja sportskim igrama pod vedrim nebom – koÅ¡arkom, nogometom, odbojkom, rukometom, streljaÅ¡tvom, tenisom . . . Dobar je obiÄaj ovog podneblja da se “sukob” kasne zime i ranog proljeća koristi istodobno za skijanje na terenima obližnjih planina. Taj “trijalizam” trajno je obilježje slike sportske Rijeke. Njega Rijeka njeguje zahvaljujući i svojoj bogatoj sportskoj tradiciji. U rijeÄkoj gimnaziji se 1854. godine uvodi kao predmet gimnastika, prva nastava gimnastike u povijesti hrvatskog Å¡kolstva. Krajem proÅ¡log i poÄetkom ovog stoljeća u Rijeci se osnivaju mnogi sportski klubovi pod maÄ‘arskim, njemaÄkim, talijanskim ili hrvatskim patronatom. Poznati su “Torokves”, “Unione sportiva fiumana”, “Olimpia”, “Libertas”, “Gloria”, “Hrvatski sokol”, “Victoria”, “Velebit”, “Primorac”, “Jadran” a poslije “Fiumana”, “Orijent”, “Triglav” i drugi. Sve su to polivalentna sportska druÅ¡tva koja mnoge sportove – koÅ¡arka, plivanje, veslanje, nogomet, atletiku, boks, planinarstvo, biciklizam, tenis, rukomet (hazena), skijanje, streljaÅ¡tvo i druge – pokreću ne samo u Rijeci, nego Äesto i u Hrvatskoj. “Viktorija”, danaÅ¡nje “Primorje”, najstariji je plivaÄki i vaterpolo klub u Hrvatskoj (osnovan 1908). Sportska natjecanja u “maÄ‘arskoj” Rijeci, a zatim, izmeÄ‘u dva rata, izmeÄ‘u klubova Rijeke i SuÅ¡aka nisu bila samo sportska nadmetanja nego i sredstvo za dokazivanje politiÄkih strasti. Stoga je sportska povijest Rijeke najdublje povezana s rijeÄkom politiÄkom poviješću.
Nakon drugog svjetskog rata dolazi do obnove rada klubova i druÅ¡tava. Tako se već 1947. godine u Rijeci održava koÅ¡arkaÅ¡ki turnir Jugoslavije, 1953. godine. I meÄ‘unarodni omladinski turnir “Kvarnerska rivijera” kao jedan od najvećih i najstarijih juniorskih nogometnih turnira Europe.
Danas Rijeka sa svojih 180.000 stanovnika ima viÅ¡e desetaka tisuća registriranih sportaÅ¡a. Oni su okupljeni u raznim savezima, klubovima, druÅ¡tvima. U najviÅ¡em elitnom druÅ¡tvu prvih liga na hrvatskoj državnoj razini natjeÄu se rukometaÅ¡i, odbojkaÅ¡i, vaterpolisti, boćari, kuglaÄi, koÅ¡arkaÅ¡i i naravno nogometaÅ¡i “HNK Rijeka”.